06-09-2017

  AKTIV KORUP
Forsiden Aktiviteter Særlige arrangementer

Sport og Fitness

Kreativ dag Tilmeldingsskema  T Om Aktiv Korup  


Foreningen   AKTIV KORUP

 

Efter at have fungeret i ca. 1 år under Korup Idrætsforenings Gymnastikafdeling, blev det ved en stiftende generalforsamling mandag den 17/6 i Korup Hallen besluttet, at Aktiv Korup skal være en selvstændig forening med egen bestyrelse og vedtægter. Der var stort fremmøde ved den stiftende generalforsamling, hvor der blev valgt en bestyrelse, ligesom de foreslåede vedtægter blev godkendt.

 

Den nye forening er kendetegnet ved, at de enkelte aktiviteter er "selvkørende" forstået på den måde, at en gruppe med fælles interesse finder sammen med en person som "tovholder".

 

Foreningens aktiviteter spænder vidt, lige fra vandreture, håndarbejdscafe, læsegruppe, tegne og male, cykling m.v., og der er åbent for nye aktiviteter. Alle er velkomne og der kan læses mere om den nye forening på Korupportalen.

 

Bestyrelse i Aktiv Korup rettet 06.09.17        
           
Funktion Navn Tlf.  Mail    
Formand Hanne Ladefoged Præst 28565872 hanne.l.p@outlook.com 
Kasserer Bente Petersen 65941652 helbe@mail.tele.dk
Sekretær Bitten Sigvardt 65941207 sigvardt@kalnet.dk  
Bestyrelsesmedlem Kitte Pagh 42409082 kittepagh@gmail.com
Revisor Anna Madsen 65941818 kjorom@mail.dk  
Revisorsuppleant Gerda Jensen 65943601 geje@newmail.dk  
           
           
"Tovholdere" i Aktiv Korup          
           
Cykling  Pedalerne Claus Møller 40276580 acmoeller@kalnet.dk
Cykling Pedalerne Karen Skov 61339354 karenskov@kalnet.dk
Flettecafe Tina Amstrup Jensen 28886499 a.t.amstrup@gmail.com
Glaskunst Hanne Eriksen 28779438 hanneeriksen77@gmail.com   
Hækling Yvonne Nielsen 23985676 eynielsen@gmail.com
Håndarbejdscafe Kirsten Dyreborg Nielsen 26293653 dyreborg63@hotmail.com
Kurser Ingelise Holmsted 20463240 ingelise@holmsted.net
Kurser/ture Hanne Nordentoft 65941617 hanne.korup@gmail.com
Læsegruppe 1 Hanne Ladefoged Præst 28565872 hanne.l.p@outlook.com 
Læsegruppe 2 Lis Andersen 21750796 lis.skovlund.andersen@gmail.com
Male og tegne Yonna Tornehave 26844323 ytornehave@kalnet.dk
Patchwork Else Madsen 41428366 elseberingmadsen@gmail.com
Racercykler Leif Sigvardt 65941207 sigvardt@kalnet.dk  
Cykling tirsdagsholdet Tommy Larsen 42676684 tl150650@gmail.com
Vandreture Kamma Jørgensen 65943204 kammamanley@gmail.com